MERCEDES BENZ SLR McLaren 722 Edition (C199) 5.4 V8 Kompressor 5AT (650 HP)
2006–2007
641
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
210
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478kW |
| Torque | 820Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 338km/h |
| Top Speed | 210mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1252mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1724kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19Z (Front) - 295/30 R19Z (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |