MERCEDES BENZ SLR McLaren Roadster (C199) 5.4 V8 Kompressor 5AT (626 HP)
2007–2009
617
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
207
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 617bhp |
| Power | 460kW |
| Torque | 780Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 333km/h |
| Top Speed | 207mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1252mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1668kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18Z (Front) - 295/35 R18Z (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |