MERCEDES BENZ SLR Stirling Moss 5.4 V8 Kompressor 5AT (650 HP)
2009–2009
641
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478kW |
| Torque | 819Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 2192mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2697mm |
| Kerb Weight | 1551kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 19 || 295/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |