MERCEDES BENZ SLS AMG GT 6.2 V8 7AT (591 HP)
2012–2014
583
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 583bhp |
| Power | 435kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1262mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R 19 || 295/30 R 20 |
| Front Brakes | Discs, Internally Ventilated And Perforated |
| Rear Brakes | Discs, Internally Ventilated And Perforated |