MERCEDES BENZ SLS AMG Roadster (C197) 6.2L V8 7AT (571 HP)
2011–2012
563
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
197
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 563bhp |
| Power | 420kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 317km/h |
| Top Speed | 197mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1262mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 Front And 295/30 R20 Rear |
| Front Brakes | Composite Disc Brakes, Internally Ventilated And Perforated |
| Rear Brakes | Composite Disc Brakes, Internally Ventilated And Perforated |