MERCEDES BENZ "Strich-Acht" Coupe (C114) 250 C 4MT RWD (130 HP)
1969–1977
129
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1361kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |