MERCEDES BENZ "Strich-Acht" Coupe (C114) 280 CE 4MT RWD (185 HP)
1969–1977
182
bhp
Power
123
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1508kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |