MERCEDES BENZ T-Class T 160 6MT (102 HP)
2022–
101
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |