MERCEDES BENZ T-Class T 160d 7AT (95 HP)
2022–
94
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1603kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |