MERCEDES BENZ Typ 150 Sport Roadster (W30) 150
1934–1936
54
bhp
Power
78
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.00-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |