MERCEDES BENZ Typ 170 Cabriolet (W136) 170 S (B)
1949–1951
51
bhp
Power
32
s
0–100 km/h
75
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1767cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 32s |
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |