MERCEDES BENZ Typ 170 H (W28) 170
1936–1939
38
bhp
Power
68
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.00-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |