MERCEDES BENZ Typ 170 (W136/W191) 170 D
1946–1955
38
bhp
Power
62
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |