MERCEDES BENZ Typ 170 (W136/W191) 170 Ds
1946–1955
39
bhp
Power
56
s
0–100 km/h
62
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1767cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 39bhp |
| Power | 29kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 56s |
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |