MERCEDES BENZ Typ 170 (W136/W191) 170 S-V
1946–1955
44
bhp
Power
39
s
0–100 km/h
72
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1767cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 39s |
| Top Speed | 116km/h |
| Top Speed | 72mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |