MERCEDES BENZ Typ 170 (W15) 1.7
1931–1936
32
bhp
Power
56
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1692cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 32bhp |
| Power | 24kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 90km/h |
| Top Speed | 56mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |