MERCEDES BENZ Typ 190 SL Coupe (W121) 190
1955–1963
103
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1897cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |