MERCEDES BENZ Typ 200 Pullman (W21) 200
1934–1936
39
bhp
Power
58
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1961cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 39bhp |
| Power | 29kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 93km/h |
| Top Speed | 58mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |