MERCEDES BENZ Typ 220 (W187) 2.2
1951–1954
79
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |