MERCEDES BENZ Typ 230 N Limousine (W143) 230
1937–
54
bhp
Power
72
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2229cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 116km/h |
| Top Speed | 72mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |