MERCEDES BENZ Typ 260 D (W138) 260 D Pullman (II)
1936–1940
44
bhp
Power
58
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2545cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 93km/h |
| Top Speed | 58mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |