MERCEDES BENZ Typ 290 Roadster (W18) 290
1936–
67
bhp
Power
67
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2867cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 108km/h |
| Top Speed | 67mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1730mm |
| Wheelbase | 2880mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |