MERCEDES BENZ Typ 300 Cabriolet A (W188) 300 Sc 4MT (175 HP)
1952–1957
173
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70-15 |
| Front Brakes | Ventilated Drums |
| Rear Brakes | Ventilated Drums |