MERCEDES BENZ Typ 300 Coupe (W188) 300 S
1952–1958
148
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70-15 |
| Front Brakes | Ventilated Drums |
| Rear Brakes | Ventilated Drums |