MERCEDES BENZ Typ 300 d Cabriolet D (W186) 300 a
1952–1956
113
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |