MERCEDES BENZ Typ 300 "Spezial" Pullman (W189) 300 d
1960–1961
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5639mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 3599mm |
| Kerb Weight | 2365kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Drums |
| Rear Brakes | Ventilated Drums |