MERCEDES BENZ Typ 320 "Autobahnkurier" (W142) 320 (3.4 L)
1938–
76
bhp
Power
78
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3405cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Combined | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5250mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 3299mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |