MERCEDES BENZ Typ 320 N Kombinationswagen (W142) 320
1937–1938
76
bhp
Power
81
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |