MERCEDES BENZ Typ 320 Tourenwagen (W142) 320
1937–
76
bhp
Power
78
mph
Top Speed
13.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3208cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.7mpg |
| Combined | 17.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5250mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 3299mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |