MERCEDES BENZ Typ 380 (W22) 380 Kompressor
1933–1934
142
bhp
Power
91
mph
Top Speed
10.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4019cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.2mpg |
| Combined | 23.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 3139mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |