MERCEDES BENZ Typ 500 K Sport-Limousine (W29) 500 Kompressor
1935–
158
bhp
Power
99
mph
Top Speed
8.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5018cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.7mpg |
| Combined | 27L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 3289mm |
| Kerb Weight | 2350kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |