MERCEDES BENZ Typ 540 K Spezial-Coupe (W29) 540 Kompressor
1939–
177
bhp
Power
105
mph
Top Speed
8.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5401cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 431Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.1mpg |
| Combined | 29L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 3289mm |
| Kerb Weight | 2400kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |