MERCEDES BENZ Typ Mannheim Cabriolet (W10) 370 S
1931–1933
74
bhp
Power
72
mph
Top Speed
12.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3689cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 116km/h |
| Top Speed | 72mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.7mpg |
| Combined | 18.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2850mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50-18 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |