MERCEDES BENZ Typ Mannheim Sedan (W10) 380 S
79
bhp
Power
75
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3820cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Combined | 19.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-18 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |