MERCEDES BENZ Typ Nurburg Cabriolet C (W08) 460 K
1928–1933
79
bhp
Power
62
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4622cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 238Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Combined | 25L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 3429mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |