MERCEDES BENZ Typ Nurburg Cabriolet F (W08) 500 (M08 III)
1933–1939
109
bhp
Power
76
mph
Top Speed
9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4918cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 257Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 122km/h |
| Top Speed | 76mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9mpg |
| Combined | 26.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5380mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3670mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |