MERCEDES BENZ Typ SS (W06) 7.1 Kompressor (27/160/200)
1928–1933
197
bhp
Power
115
mph
Top Speed
8.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7065cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.7mpg |
| Combined | 27L/100km |
Dimensions & Weight
| Width | 1699mm |
| Wheelbase | 3401mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |