MERCEDES BENZ Typ SSKL (WS06 RS) 7.1 Kompressor (27/240/300)
1931–1932
296
bhp
Power
146
mph
Top Speed
7.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7065cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 7.4mpg |
| Combined | 31.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Width | 1699mm |
| Wheelbase | 2949mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 30 X 5.00 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |