MERCEDES BENZ Typ Stuttgart 260 Cabriolet A (W11) 2.6
1929–1934
50
bhp
Power
56
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2581cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 90km/h |
| Top Speed | 56mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1679mm |
| Wheelbase | 2809mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |