MERCEDES BENZ V-Class (W447) V 200 CDI 7AT RWD (136 HP)
2014–2019
134
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 2248mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2075kg |
| Boot Capacity | 1031L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |