MERCEDES BENZ V-Class V 300d 4MATIC 9AT AWD (239 HP)
2019–
227
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2120kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |