MERCEDES BENZ V-Klasse (W638) V-220 CDI 5MT FWD (122 HP)
1996–2003
121
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2151cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2011kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |