MERCEDES BENZ V-Klasse (W638) V-230 Turbodiesel 5MT FWD (98 HP)
1996–2003
97
bhp
Power
20.6
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.6s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R15 C 96 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |