MERCEDES BENZ V-Klasse (W638) V-280 4AT FWD (174 HP)
1996–2003
172
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |