MERCEDES BENZ VANEO (W414) 1.6L 5MT FWD (102 HP)
2002–2006
101
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 716L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |