MERCEDES BENZ VANEO (W414) 1.7L CDI FWD (90 HP)
2002–2006
90
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1689cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 716L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |