MERCEDES BENZ VIANO 2.2L CDI 5AT AWD RWD (163 Hp)
2003–2010
161
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2040kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |