MERCEDES BENZ VIANO 2.2L CDI 5AT RWD (163 HP)
2010–2014
161
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |