MERCEDES BENZ VIANO 2.2L CDI 6MT RWD (163 HP)
2010–2014
161
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |