MERCEDES BENZ VIANO 3.0L CDI 5AT RWD (224 HP)
2010–2014
300
bhp
Power
1
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 1s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2080kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |